WPIS DO REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW
PROWADZĄCYCH OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW
1. WYMAGANE DOKUMENTY:
• wniosek przedsiębiorcy o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców
(do pobrania)
• dowód uiszczenia opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców
• odpis z Krajowego Rejestru Karnego nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej
• potwierdzenie zatrudnienia co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie kategorii prawa jazdy określonej we wniosku lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;
• NIP, REGON.
2. OPŁATY:
Wysokość opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców wynosi 500 zł.Opłatę należy wnieść w kasie Starostwa: od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00 lub przelewem narachunek bankowy: STAROSTWO POWIATOWE W WYSZKOWIE AL. RÓŻ 2 nr 58 8931 0003 0000 9191 2022 0022.
Za ewentualne udzielone pełnomocnictwo do załatwienia sprawy należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł.w kasie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie lub przelewem na rachunek bankowy;
URZĄD MIEJSKI W WYSZKOWIE - BS w Wyszkowie 25 8931 0003 0002 2233 2039 0003.
Pełnomocnictwo udzielone: małżonkowi, rodzeństwu, osobom wstępnym (rodzicom, dziadkom) zstępnym (dzieciom, wnukom) jest zwolnione z opłaty skarbowej.
3. MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU:
Złożenie wniosku - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 39, parter, Kancelaria
Odbiór - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 27, parter.
4. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Komunikacji, Pokój nr 27 tel. (29) 743 59 27 e-mail: komunikacja@powiat-wyszkowski.pl
Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
5. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców następuje bez zbędnej zwłoki nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku wraz oświadczeniem o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej.
Wydanie zaświadczenia potwierdzającego wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.
6. TRYB ODWOŁAWCZY:
Na postanowienie w sprawie wydania zaświadczenia o żądanej treści strona ma prawo wnieść zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Starosty Wyszkowskiego w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia.
7. PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U z 2014r.poz. 600 ze zm.)
• Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U.2013r.poz.672 ze zm.)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu tworzenia i nadawania numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie oraz wysokość opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców (Dz.U. z 2013 r. poz. 31)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. z 2012 r. poz. 1019)
• Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2012r. poz. 1282 ze zm.)
8. INFORMACJE DODATKOWE
Obowiązkowy formularz wniosku.
Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który:
1) posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:
a) salę wykładową,
b) pomieszczenie biurowe,
c) plac manewrowy oraz
d) pojazd przeznaczony do nauki jazdy;
2) zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;
3) posiada w ośrodku szkolenia kierowców zbiory przepisów ruchu drogowego oraz pomoce dydaktyczne właściwe ze względu na rodzaj prowadzonego szkolenia;
4) nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.
Właściwość miejscowa: organem właściwym do prowadzenia rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem przez jednostkę organizacyjną przedsiębiorcy.