WPIS DO EWIDENCJI INSTRUKTORÓW
1. WYMAGANE DOKUMENTY:
• Wniosek o wpis do ewidencji instruktorów (do pobrania)
• fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm;
• orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;
• orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;
• zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów dla instruktorów;
• zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
• poświadczenie wymaganego dla danej kategorii okresu posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami;
• dowód wpłaty za wpis do ewidencji instruktorów.
Do wglądu: dowód osobisty
2. OPŁATY:
Wysokość opłaty za wpis do ewidencji instruktorów wynosi 50zł., którą należy wnieść w kasie Starostwa: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00 lub przelewem na rachunek bankowy: STAROSTWO POWIATOWE W WYSZKOWIE AL. RÓŻ 2 nr r-ku 58 8931 0003 0000 9191 2022 0022.
Tytuł wpłaty: wpis do ewidencji instruktorów.
Za ewentualne udzielone pełnomocnictwo do załatwienia sprawy należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł. w kasie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie lub przelewem na rachunek bankowy; URZĄD MIEJSKI W WYSZKOWIE BS w Wyszkowie 25 8931 0003 0002 2233 2039 0003.
Pełnomocnictwo udzielone: małżonkowi, rodzeństwu, osobom wstępnym (rodzicom, dziadkom) zstępnym (dzieciom, wnukom) jest zwolnione z opłaty skarbowej.
3. MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU:
Złożenie - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 39, parter, Kancelaria
Odbiór - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 27, parter.
4. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Komunikacji, tel. (29) 743 59 27 e-mail: komunikacja@powiat-wyszkowski.pl
Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
5. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Starosta dokonuje wpisu do ewidencji instruktorów, w drodze decyzji administracyjnej w terminie 7 dniod dnia złożenia kompletnego wniosku o dokonanie wpisu.
Nie dotyczy to przypadku gdy organ wezwał przedsiębiorcę do uzupełnienia wniosku o wpis nie dłużej niż przed upływem 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji termin, o którym mowa w zdaniu pierwszym biegnie odpowiednio od dnia uzupełnienia wniosku o wpis.
Decyzja o wpisie lub odmowie wpisu do ewidencji instruktorów.
Odbiór legitymacji instruktora następuje osobiście lub przez osobę upoważnioną.
6. TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie od decyzji o odmowie wpisu do ewidencji instruktorów wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Starosty Wyszkowskiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
7. PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2014r. poz. 600 ze zm.)
• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz U. z 2013r. poz. 1267)
• Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. 2013r.poz.672ze zm.)
• Ustawa z dnia 13 września 2012r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012r. poz. 1282 ze zm.)
• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 267 ze zm.)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013r. w sprawie uzyskiwania przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji (Dz. U. z 2013r. poz. 93)
8. INFORMACJE DODATKOWE
Organem właściwym do przedłużenia legitymacji instruktora nauki jazdy jest starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania instruktora.
Instruktorem jest osoba , która:
1. posiada prawo jazdy:
a) kategorii A co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii A,
b) kategorii B co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B,
c) kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami rozszerzających uprawnienia do prowadzenia szkolenia o jedną z wymienionych kategorii;
2. posiada prawo jazdy kategorii B co najmniej przez okres 2 lat oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania tramwajem;
3. posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;
4. posiada ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;
5. ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs dla kandydatów na instruktorów i posiada zaświadczenie o jego ukończeniu - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi;
6. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje przed komisją powołaną przez wojewodę;
7. nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za:
a) przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
b) przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
c) przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
d) prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,
e) przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu,
f) przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
8. jest wpisana do ewidencji instruktorów.
Orzeczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora wydaje, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, uprawniony lekarz posiadający prawo do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy (t.j.Dz.U.z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) oraz posiadający uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Badanie lekarskie jest wykonywane w zakresie i na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Zakres badań lekarskich obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Orzeczenie psychologiczne o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora wydaje uprawniony psycholog po przeprowadzeniu badania psychologicznego.
Badanie lekarskie i badanie psychologiczne przeprowadza się przed przystąpieniem do kursu dla kandydatów na instruktorów, a następnie okresowo dla osób w wieku:
1. do 60 lat - co 5 lat.
2. powyżej 60 lat - co 30 miesięcy.
Terminy badań mogą ulec skróceniu, jeżeli lekarz lub psycholog w wyniku badania lekarskiego lub psychologicznego stwierdzi u osoby badanej stan zdrowia wskazujący na możliwość wystąpienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przed upływem ww. terminów.