Uzyskanie uprawnień do przeprowadzania badań technicznych
1. WYMAGANE DOKUMENTY:
• wniosek (do pobrania)
• kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie wykształcenia technicznego (oryginał do wglądu)
• kserokopia dokumentu potwierdzającego wymaganą przepisami praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją (oryginał do wglądu)
• kserokopia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla diagnostów w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów (oryginał do wglądu)
• kserokopia zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu kwalifikacyjnego wydane przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego (oryginał do wglądu)
• dowód wpłaty potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej
• dowód osobisty do wglądu
2. OPŁATY:
48 zł – opłata skarbowa za wydane uprawnienie do przeprowadzania badań technicznych pojazdów.
Za ewentualne udzielone pełnomocnictwo do załatwienia sprawy należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł. w kasie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie lub przelewem na rachunek bankowy; URZĄD MIEJSKI W WYSZKOWIE BS w Wyszkowie 25 8931 0003 0002 2233 2039 0003.
Pełnomocnictwo udzielone: małżonkowi, rodzeństwu, osobom wstępnym (rodzicom, dziadkom) zstępnym (dzieciom, wnukom) jest zwolnione z opłaty skarbowej.
3. MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU:
Złożenie - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 39, parter, Kancelaria
Odbiór - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 27, parter.
4. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Komunikacji, tel. (29) 743 59 27 e-mail: komunikacja@powiat-wyszkowski.pl
Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
5. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Wydanie uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów.
6. TRYB ODWOŁAWCZY:
Zażalenie na postanowienie o odmowie wydanie uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Starosty Wyszkowskiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
7. PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012r., poz. 1137 ze zm.).
• Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2004r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów (Dz.U. z 2004r. Nr 246, poz. 2469 ze zm.).
8. INFORMACJE DODATKOWE
Diagnostą uprawnionym do wykonywania badań technicznych pojazdów może być osoba, która posiada wymagane wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, odbyła wymagane szkolenie, zdała z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny.
Przez wymagane wykształcenie techniczne i praktykę rozumie się:
1. wyższe wykształcenie o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy albo
2. średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo
3. wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo
4. średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub obsługi pojazdów.
Z obowiązku odbycia szkolenia zwolniona jest osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku w obszarze nauk technicznych obejmującymi wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki samochodowej. Zwolnienie następuje na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów poświadczających ukończenie studiów wyższych. Do okresu praktyki wlicza się praktykę na studiach, odbytą na podstawie umowy zawartej między uczelnią, a stacją kontroli pojazdów.
Właściwość miejscowa: organem właściwym do wydania uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów jest starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania diagnosty.