Udzielenie zezwolenia i wypisów na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego rzeczy/osób
1. WYMAGANE DOKUMENTY:
• Wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. (do pobrania)
• Oświadczenie osoby zarządzającej transportem, że będzie pełnić role zarządzającego transportem zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 (artykuł ten stanowi, że przedsiębiorca wykonujący zawód przewoźnika drogowego spełnia warunki t.j. cieszy się dobrą reputacją, posiada wymagane kompetencje zawodowe, w sposób rzeczywisty i ciągły zarządza operacjami transportowymi tego przedsiębiorstwa, ma rzeczywisty związek z przedsiębiorstwem, posiada miejsce zamieszkania na terenie wspólnoty), (do pobrania)
• albo oświadczenie osoby uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy, że spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ust. 2 lic c rozporządzenia(WE) nr 1071/2009 (artykuł ten stanowi, że osoba zatrudniona w charakterze zarządzającego transportem uprawniona jest na mocy umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu tego przedsiębiorcy może kierować operacjami transportowymi nie więcej niż czterech różnych przedsiębiorstw realizowanych za pomocą połączonej floty liczącej ogółem nie więcej niż 50 pojazdów, cieszy się dobrą reputacją, posiada wymagane kompetencje zawodowe, posiada miejsce zamieszkania na terenie wspólnoty). (do pobrania)
• Kopia certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie.
• Dokumenty potwierdzające spełnienie przez przedsiębiorcę warunku zdolności finansowej zapewniającej podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego zgodnie z art. 7 (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.
W celu spełnienia ww. wymogu przedsiębiorca musi być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe. Dokumenty potwierdzające to:
a. roczne sprawozdanie finansowe, że co roku dysponuje kapitałem i rezerwami o wartości, co najmniej równej 9 000 euro w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu i 5 000 euro na każdy dodatkowy, wykorzystywany pojazd lub
b. gwarancja bankowa lub
c. ubezpieczenie w tym ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej z jednego lub kilku banków lub innych instytucji finansowych, w tym przedsiębiorstw ubezpieczeniowych składających solidarna gwarancję za przedsiębiorstwo na kwotę:
- 9 000 euro w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu i
- 5 000 euro na każdy dodatkowy, wykorzystywany pojazd.
• Oświadczenie przedsiębiorcy, że dysponuje bazą eksploatacyjną wraz ze wskazaniem adresu bazy.
Baza eksploatacyjna – miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład, której wchodzi, co najmniej jeden z następujących elementów: miejsce postojowe, miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków, miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów. (do pobrania)
• Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców lub o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, wobec których nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym. (do pobrania)
• Informacje z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą osoby:
- będącej członkiem organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawna lub komandytową,
- prowadzącej działalność gospodarczą - w przypadku innego przedsiębiorcy,
- zarządzającej transportem lub uprawnionej osoby na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy,
albo oświadczenie tych osób o niekaralności za przestępstwa umyślne zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. (do pobrania)
• Dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wypisów z tego zezwolenia.
• Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada do organu wydającego zezwolenie wykaz pojazdów zawierający informacje: markę, typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem. (do pobrania)
2. OPŁATY:
• Opłatę administracyjną można uiścić w kasie Starostwa Powiatowego w Wyszkowie (parter) lub na rachunek bankowy: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Aleja Róż 2 07-200 Wyszków Bank Spółdzielczy W Wyszkowie 58 8931 0003 0000 9191 2022 0022
• Opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł za udzielone pełnomocnictwo należy uiścić w kasie Urzędu Miejskiego W Wyszkowie lub na rachunek bankowy: Urząd Miejski W Wyszkowie BS W Wyszkowie 25 8931 0003 0002 2233 2039 0003. Tytuł wpłaty: za udzielone pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i dzieciom jest zwolnione z opłaty skarbowej.
• opłata za udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu osób lub rzeczy pobiera się opłatę w wysokości 1000 zł, przy zgłoszeniu we wniosku o udzielenie zezwolenia jednego lub więcej niż jednego pojazdu pobiera się opłatę powiększoną o 10% tej opłaty za każdy pojazd;
• opłata za wypis z zezwolenia na pojazd zgłoszony we wniosku o udzielenie zezwolenia w wysokości 1% opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
• za wydanie wypisu z zezwolenia na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku pobiera się opłatę w wysokości 11% opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia.
• za zmianę zezwolenia pobiera się opłatę w wysokości 10% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
• za wydanie wypisu przy zmianie zezwolenia pobiera się opłatę w wysokości 5% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
• w innych przypadkach pobiera się opłatę w wysokości 1% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
• za wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w przypadku zmiany danych dotyczących adresu lub siedziby przedsiębiorcy powodujących zmianę właściwości organu – organ właściwy pobiera opłatę jak za zmianę zezwolenia;
• za wydanie wtórnika zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w przypadku jej utraty na skutek okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy pobiera się opłatę w wysokości 10% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
• za wydanie wtórnika zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w przypadku jej utraty na skutek okoliczności zależnych od przedsiębiorcy pobiera się opłatę w wysokości 25% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia;
3. MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU:
Złożenie wniosku - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 39, parter, Kancelaria
Odbiór - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 27, parter
4. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Komunikacji, tel. (29) 743 59 27 e-mail: komunikacja@powiat-wyszkowski.pl
Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
5. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
• Właściwy organ rozpatruje wniosek o zezwolenie w jak najkrótszym terminie, nie dłużej niż trzy miesiące od daty złożenia wniosku oraz wszystkich dokumentów koniecznych do rozpatrzenia wniosku, a także w uzasadnionych przypadkach właściwy organ może wydłużyć ten termin o miesiąc – zgodnie z art. 11 ust. 3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.
• W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Nie uzupełnienie brakujących dokumentów w określonym terminie będzie skutkować pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
• Termin załatwienia sprawy liczy się od dnia złożenia wniosku ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, oświadczeniami.
6. TRYB ODWOŁAWCZY:
Od decyzji stronie przysługuje odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję- Starosty Wyszkowskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie składa się w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, 07-200 Wyszków, Aleja Róż 2, Kancelaria Starostwa - pokój nr 39 (parter), od poniedziałku do piątku w godzinach 800 - 1600.
7. PODSTAWA PRAWNA:
• Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 92/26/WE (DZ. U. UE. L. 09.300.51)
• Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1414, z późn. zm.)
• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 916)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 18 czerwca 2013 r.
w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 713).
8. INFORMACJE DODATKOWE
• Organem właściwym w sprawach udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany oraz zawieszenia lub cofnięcia zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy. Siedzibą jest miejsce, w którym przedsiębiorca prowadzi główną działalność.
• Przedsiębiorcę posiadającego licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy lub osób uznaje się za posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
• Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego udziela się na czas nieoznaczony.
• Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zmiany danych, o których mowa w art. 7a ustawy o transporcie drogowym nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
• Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.
• Jeżeli zmiany polegają na zwiększeniu liczby pojazdów, przedsiębiorca jest obowiązany udokumentować zdolność finansową dla każdego zgłoszonego pojazdu samochodowego, zgodnie z art.7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 i może wystąpić z wnioskiem o wydanie dodatkowych wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
• Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z nich wynikających na osobę trzecią.
• Oświadczenie o niekaralności, czyli wymóg dobrej reputacji oznacza, że osoby obowiązane do jego złożenia nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu oraz nie nałożono na nie sankcji nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu oraz nie nałożono na nich sankcji za popełnienie poważnego naruszenia obowiązujących przepisów krajowych w następujących dziedzinach: prawo handlowe, prawo upadłościowe, płace i warunki zatrudnienia w zawodzie, prawo o ruchu drogowym, odpowiedzialność zawodowa, handel ludźmi lub narkotykami oraz że, nie zostali skazani za poważne przestępstwa, ani nie nałożono na nich sankcji za poważne naruszenie przepisów wspólnotowych dotyczących: czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców, czasu pracy oraz instalacji i używania urządzeń kontrolnych, maksymalnej masy i wymiarów pojazdów użytkowych w ruchu międzynarodowym, kwalifikacji wstępnej i ustawicznego kształcenia kierowców, badań technicznych w celu dopuszczenia pojazdów użytkowych do ruchu, w tym obowiązkowych badań technicznych pojazdów silnikowych, dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy lub, w odpowiednim przypadku, dostępu do rynku przewozu drogowego osób, bezpieczeństwa w drogowym przewozie towarów niebezpiecznych, instalacji i używania ograniczników prędkości w niektórych rodzajach pojazdów, praw jazdy, dostępu do zawodu, transportu zwierząt zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. Powyższe oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
• Zgodnie z art. 95a ww. ustawy o transporcie drogowym:
• Kto, będąc zobowiązany do zwrotu zezwolenia i wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie zwraca ich organowi, który ich udzielił, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o cofnięciu zezwolenia stała się ostateczna podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł.
• Kto, będąc zobowiązany do zwrotu certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym, nie zwraca tego dokumentu organowi, który wydał decyzje administracyjną o niezdolności zarządzającego transportem do kierowania operacjami transportowymi, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł.