Udzielenie licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób.
1. WYMAGANE DOKUMENTY:
• Wniosek o udzielenie licencji (do pobrania)
• Oświadczenie osoby zarządzającej transportem iż będzie pełnić rolę osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie (do pobrania)
• Kopia certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie.
• Oświadczenie członków organu zrządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową a w przypadku innego przedsiębiorcy – osoby prowadzącej działalność gospodarczą, że spełnia wymóg dobrej reputacji, który stanowi, że ww osoby nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu oraz że, nie wydano im prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego (do pobrania)
• Dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorca posiada sytuację finansową zapewniającą podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego określoną dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości:
a) 9.000 euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,
b) 5.000 euro - na każdy następny pojazd samochodowy;
Posiadanie sytuacji finansowej potwierdza się:
- rocznym sprawozdaniem finansowym;
- dokumentami potwierdzającymi dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami;
- dokumentami potwierdzającymi posiadanie akcji, udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych;
- dokumentami potwierdzającymi udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych;
- dokumentami potwierdzającymi własność nieruchomości.
Przy ocenie sytuacji finansowej stosuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok, w którym ocena ta jest dokonywana.
• Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców lub o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, wobec których nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy zgodnie z art. 5c ust. 1 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym (do pobrania)
• Wykaz pojazdów zawierający następujące informacje: markę, typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem (do pobrania)
• Dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji i wypisów z tej licencji.
2. OPŁATY:
• Opłatę administracyjną można uiścić w kasie Starostwa Powiatowego w Wyszkowie (parter) lub na rachunek bankowy: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Aleja Róż 2 07-200 Wyszków Bank Spółdzielczy w Wyszkowie 58 8931 0003 0000 9191 2022 0022
Opłata za wydanie licencji zależy od okresu jej ważności i wynosi odpowiednio:
• od 2 do 15 lat – 700zł;
• powyżej 15 do 30 lat – 800 zł;
• powyżej 30 do 50 lat – 900 zł.
• W przypadku zgłoszenia we wniosku jednego lub więcej niż jeden pojazd pobiera się jedną opłatę, odpowiednią dla okresu ważności licencji, powiększoną o 10% tej opłaty za każdy pojazd.
• Za wypis z licencji na pojazd samochodowy zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 1% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji
• Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku pobiera się opłatę w wysokości 11% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Za zmianę licencji pobiera się opłatę w wysokości 10% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Za wydanie wypisu w przypadku zmiany licencji pobiera się opłatę w wysokości 5% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Za wydanie wypisu z licencji w innych przypadkach niż wymienionych powyżej pobiera się opłatę w wysokości 1% opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Za wydanie licencji w przypadku zmiany danych dotyczących adresu lub siedziby przedsiębiorcy powodujących zmianę właściwości organu – organ właściwy pobiera opłatę jak za zmianę licencji.
• Za wydanie wtórnika licencji w przypadku jej utraty na skutek okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy, pobiera się opłatę w wysokości 10 % opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Za wydanie wtórnika licencji w przypadku jej utraty na skutek okoliczności zależnych od przedsiębiorcy pobiera się opłatę w wysokości 25 % opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
• Opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł za udzielone pełnomocnictwo należy uiścić w kasie Urzędu Miejskiego W Wyszkowie lub na rachunek bankowy: Urząd Miejski W Wyszkowie BS W Wyszkowie 25 8931 0003 0002 2233 2039 0003. Tytuł wpłaty: za udzielone pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i dzieciom jest zwolnione z opłaty skarbowej.
3. MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU:
Złożenie wniosku - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 39, parter, Kancelaria
Odbiór - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie Al. Róż 2, pokój nr 27, parter
4. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Komunikacji, tel. (29) 743 59 27 e-mail: komunikacja@powiat-wyszkowski.pl
Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00.
5. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
• Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Do terminów tych nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
• W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Nie uzupełnienie brakujących dokumentów w określonym terminie będzie skutkować pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
• Termin załatwienia sprawy liczy się od dnia złożenia wniosku ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, oświadczeniami.
Odbiór licencji/wypisu następuje osobiście lub przez osobę upoważnioną.
6. TRYB ODWOŁAWCZY:
• Od decyzji stronie przysługuje odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję- Starosty Powiatu Wyszkowskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 127 § 1 i 2, art. 129 § 1 i 2 kpa).
• Odwołanie składa się w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, 07-200 Wyszków, Aleja Róż 2, Kancelaria Starostwa - pokój nr 39 (parter), od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.
7. PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.)
• Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 916)
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 18 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 713).
8. INFORMACJE DODATKOWE:
• Organem właściwym w sprawach udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany oraz zawieszenia lub cofnięcia licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą jest starosta właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Siedzibą jest miejsce, w którym przedsiębiorca prowadzi główną działalność.
• Licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą uprawnia do wykonywania przewozu wyłącznie na obszarze Rzeczpospolitej Polski.
• Licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą nie uprawnia do wykonywania transportu drogowego taksówką.
• Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji zmiany danych nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
• Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w licencji, przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści licencji.
• Jeżeli zmiany polegają na zwiększeniu liczby pojazdów, przedsiębiorca jest obowiązany udokumentować sytuację finansową dla każdego zgłoszonego pojazdu samochodowego, zgodnie z art. 5c ust. 1 pkt 3, i może wystąpić z wnioskiem o wydanie dodatkowych wypisów z licencji, z tym, że przedsiębiorca nie może posiadać więcej wypisów z licencji niż liczba zgłoszonych pojazdów.
• Przedsiębiorca jest obowiązany zwrócić ponad liczbowe wypisy do organu, który je wydał w terminie 7 dni od dnia, w którym łączna liczba wypisów przekroczyła liczbę pojazdów dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej.